Wykład 06.12.2012

W czwartek 06.12.2012 roku w ramach cyklu spotkań organizowanych przez nasz oddział, odbył się wykład pt. „Nadczarnomorska legenda Heraklesa„. Prelegentem tego spotkania była dr Eliza Walczak z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Uczestnikom spotkania zaprezentowano antyczne monety bosporańskie z wyobrażeniami m.in. mitycznych 12 prac Heraklesa.

P1080056m  P1080057m

Prelekcja była próbą zaprezentowania różnorodnej ikonografii związanej z Heraklesem, który nigdzie w świecie greckim nie zyskał w mennictwie takiej popularności jak na północnych wybrzeżach Morza Czarnego, a szczególnie w obrębie państwa bosporańskiego.

Wśród wielu motywów, nawiązujących do niego samego i jego przygód, na monetach pojawia się już od V w. p.n.e. głowa młodego Heraklesa w lwiej skórze czy starszego z brodą, maczuga z przewieszoną skórą lwa lub z łukiem, jak również sylwetka stojącego herosa z obowiązkową maczugą w ręku. Takie motywy pojawiały się jednak w całym mennictwie greckim, natomiast emisja brązowych podwójnych denarów bosporańskiego władcy Sauromatesa II (174-211) z wyobrażeniami kilku przygód z cyklu 12 prac Heraklesa jest zjawiskiem niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju.

Niestety, nadczarnomorski epizod z życia herosa, przekazany przez Herodota w IV księdze „Dziejów”, nie znalazł odzwierciedlenia w ikonografii monet bosporańskich – jedynie częste łączenie maczugi z łukiem czy postać klęczącego i napinającego łuk Heraklesa być może nawiązuje do jego historii z Echidną i greckiej wersji legendy o pojawieniu się Scytów na stepach nadczarnomorskich.

P1080058m

P1080059m

P1080060m